Directory

  • All
  • Administration
  • Athletics
  • Counselors
  • ESL/Reading
  • Fine Arts
  • Language Arts
  • Library
  • Mathematics
  • Nurse
  • Office
  • Physical Education
  • Science
  • Social Studies
  • Special Education
  • Technology Education
  • World Languages
Jared Adams
Assistant Band Director
Debra Ainsworth
7th Grade Social Studies Teacher/Team Lead
Room 205
Julio Araiza
8th Grade Math Teacher
Room 305
Jodie Arguijo
6th Grade Math Teacher
Room 118
Anne Barnett
Health Records Specialist
Sarah Bilski
7th Grade Language Arts Teacher/Team Lead
Kim Boen
6th Grade Social Studies Teacher/Team Lead
Room 105
Beverly Bold
Attendance
Chris Caldwell
8th Grade Language Arts
Carolina Carner
6th Grade Science Teacher
Room 320
Barbara Clanahan
Special Education Paraprofessional
Room 108
Elaine Coberly
LSSP
Room 117
Robyn Conner
Stephanie Cooper
ESL/Reading Teacher
Room 413
Rebecca Crossley
6th Grade Science Teacher
Room 321
Ayleen Cure
Visual Art Teacher
Jacelyn Curely
Instructional Specialist SPED
Room 209
Jackie Davis
Library Assistant
Terri Davis
ISS Paraprofessional
Richard Dennis
8th Grade Social Studies Teacher
Room 309
Jason Doyen
7th Grade Science Teacher/Boy's Coach
Room 337
Lauren Field
8th Grade Science Teacher/Department Chair
Room 334
Cecilia Fuentes
Jose Galindo
Custodian
Maria Garansuay
Head Custodian
Bonnie Garner
Receptionist
Marisela Garza
7th Grade Math Teacher
Room 307
Daniel Gee
Orchestra Director
Mindy Germany
6th Grade Language Arts Teacher
Chantel Getz
Judith Gore
Reading Teacher
Room 412
Chris Guajardo
Cafeteria Manager
Allison Gutierrez
6th Grade World Cultures Teacher/Team Lead
Room 109
Francine Harris
Reading/Interventionist Dept Chair
Room 409
Phyllis Hawkins
BIM/Multimedia/Journalism
Room 301
Jenny Hepworth
Francisca Hernandez
Custodian
Rachel Hernandez
ESL Paraprofessional
Room 412
Jeffrey Heslep
7th Grade Science Teacher/Boy's Coach
Room 327
Chris Hillier
6th Grade Instructional Specialist
Room 108a
Amanda Horn
8th Grade Science Teacher
Room 328
Jennifer Howell
Girl's Coach/PE
Gym
Cynthia Humphrey
8th Grade Special Education Paraprofessional
Room 322
Synthia Hutchens
8th Grade Instructional Specialist
Room 333
Stacey Jackson
7th Grade Language Arts Teacher
Jeff Jasman
Visual Art Teacher
Wendy Joseph
Special Education Teacher
Room 131
Hannah Kania
Instructional Specialist
Room 209
Gabrielle Kerr
7th Grade Instructional Specialist
Room 108a
Lynne Koch
8th Grade Instructional Specialist
Room 333
Lauren Lansford
7th Grade Language Arts
Room 104
Shannon Larkin
6th Grade Language Arts Teacher
Benjamin Lee
7th Grade Social Studies Teacher/Boy's Coach
Room 210
Chanise Littlefield
8th Grade Math Teacher
Room 306
Nicole Luna
Asst. Choir Director
Romany Ly
8th Grade Math
Room 322
Gayla Manbeck
ARD Facilitator/Special Education Department Chair
Room 117
Jaime Mattox
Head Choir Director
Melissa McDonald
Counselor - All Grades (M-Z)
Miguel McKay
Boy's Coach/PE
Gym
Tracy Montoya
8th Grade Language Arts Teacher/Dept Chair
Angelica Najera
Hall Monitor
Sharon Nobles
Registrar
Carmie O’Jibway
8th Grade U.S. History Teacher
Room 314
Robert Ohanian
7th Grade/6th TAG Math Teacher
Room 203
Gloria Orozco
7th Grade Instructional Specialist
Room 131
Andria Parker
6th Grade Math Teacher
Room 107
Racquel Parra
8th Grade U.S. History Teacher/Team Lead/Department Chair
Room 324
Ann Parshall
Special Education Paraprofessional
Room 108a
Leah Perez
7th Grade Math Teacher
Room 315
Joanie Price
ESL Inclusion Teacher
Room 108
Tracey Redus
Head Band Director/Fine Arts Department Chair
Melanie Robinson
Assistant Principal 7th Grade
Main Office
Misty Rodriguez
Girl's Coach/Power Math
Room 318/Gym
Rachel Rydelek
ESL Department Lead
Room 131
Jose Santamaria
Custodian
Michelle Santos
Assistant Principal's Secretary
Maria Silva
Custodian
Katie Smith
Dance Teacher
Dance Portable
Lynne Smith
8th Grade Science Teacher/Team Lead
Room 330
Joshua Solis
FOCUS Teacher
Room 211
Cathy Sprencel
Spanish Teacher
Room 316
Haley Standridge
OSR/Girl's Coach
Potable 5A/Gym
David Starnes
Head Boy's Coach/PE
Gym
Steven Swain
Principal
Main Office
Christopher Teter
Assistant Principal 8th Grade
Room 401
Matthew Thornton
7th Grade Social Studies Teacher/Team Lead
Room 201
Alma Torres
Spanish/French Teacher/Dept Chair
Room 317
Yaneth Ungo
Principal's Secretary
Henry Vasquez
Instructional Technology Specialist
Room 304
Christina Villarreal
Career Portals
Room 600
Carrie Visger
6th LA/World Cultures
Room 318
Dana Walters
Counselor - All Grades (A-L)
Fadi Weshahi
Math Intervention
Room 318
Kirby Williams
8th Grade Language Arts Teacher
Tammy Wong-Benson
6th Grade Science Teacher
Room 325
Matthew Wordell
Assistant Principal 6th Grade
Main Office